• Warszawa
  • 290 282 722 222
  • contact@350th.org

Poradnik wspierają:

Wsparcie IT: www.q-seo.pl

Architektura przestrzeni publicznej

Urbanistyka i architektura

Przestrzeń publiczna to obszar, w którym architektura i urbanistyka spotykają się. Niekiedy dochodzi do konfliktów na tym tle, innym razem jest to początek owocnej współpracy.

 

Zadania urbanisty

Zadaniem urbanisty jest dbać, aby przestrzeń miejska była zaplanowana i zoptymalizowana pod kątem mieszkających w niej ludzi. Jest to człowiek, który musi myśleć z wieloletnim wyprzedzeniem, planować rozwój miasta oraz dbać o jego estetykę.

 

Zadania architekta

Architekt to osoba zatrudniona do konkretnego projektu przez instytucje lub osobę prywatną. Od architekta oczekuje się kreatywności, innowacyjnych rozwiązań, ale i zaspokojenia potrzeb klienta.

 

Nić porozumienia

W momencie gdy projekt architektoniczny ma stać się częścią przestrzeni publicznej spotykają się więc dążenia architekta z dążeniami urbanisty, aby zaspokoić interesy obu, konieczne jest stworzenie projektu, który zaspokajał będzie potrzeby klienta, a jednocześnie będzie ideą i wyglądem wpisywał się w już istniejącą estetykę danego miasta lub jego części. W praktyce wygląda to tak, że nikt w historycznym centrum Krakowa nie zaprojektuje 20 piętrowego drapacza chmur, ale raczej niski budynek utrzymany w stylizacji tego miejsca.  

"Tworzyć architekturę to znaczy zadawać sobie pytania (...) przybliżać się do własnych odpowiedzi"

© 2016 Portal architektoniczny. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme