• Warszawa
  • 290 282 722 222
  • contact@350th.org

Poradnik wspierają:

Wsparcie IT: www.q-seo.pl

Japonia w ogrodzie

 

Wymarzony ogród to dla wielu nowoczesny ogród w stylu japońskim http://newgardenstyle.pl. Tutaj dbałość o szczegóły łączy się z elegancją i starannością, a także z filozofią buddyjską. Nie jest to tylko ogród dla miłośników Japonii, ale dla każdego kto lubi harmonię wokół swojego domu i chce korzystać z ogrodu, żeby się zrelaksować.

Ogrody w stylu japońskim charakteryzują się dużą dbałością o detale, precyzyjnością i klasą. W tradycji buddyjskiej każdy element ma swoje znaczenie symboliczne. Projektowanie ogrodu w stylu japońskim wymaga dużo pracy. W europejskim klimacie dokładne odtworzenie stylizacji jest niemożliwe do osiągnięcia, ale nie należy się zniechęcać. Piękny ogród można stworzyć inspirując się stylem japońskim, bedzie on wspaniale pasował do nowoczesnych budynków oraz nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

 

 

Natura

Ogród w stylu japońskim http://www.japan-guide.com/e/e2099_elements.html powinien naśladować naturę ale jej nie kopiować. Poszczególne elementy ogrodu powinny imitować w skali mikro niektóre elementy dzikiego krajobrazu. Taki ogród powinien wyglądać jakby istniał od wielu lat i jakby został w wyjątkowy sposób zaprojektowany przez naturę, nie przez człowieka. To połączenie elegancji z naturalnością. Cechy charakterystyczne to prostota, asymetria i harmonia.

Woda i kamień

Woda to ważny składnik ogrodu w nowoczesnym stylu japońskim. Jest symbolem życia i przemijania, a jednocześnie wprowadza do ogrodu element ruchu. Dobrze jeśli przelewa się z jednego oczka wodnego do drugiego, powszechnym rozwiązaniem są małe kaskady. Wodę w ogrodzie można zastąpić nieregularną plamą jasnego żwiru, która nada mu orientalny charakter, zwłaszcza jeśli zostaną na niej uformowane "fale" wody.

Kolejnym ważnym elementem są kamienie. To one symbolizują stałość i niezmienność natury. Projektanci nwoczesnyc ogrodów powinni wybrać te jasne o regularnych kształtach. Można wyłożyć nimi ścieżki, które będą łagodnie prowadzić między roślinami. I ważne, żeby ścieżki nie krzyżowały się ze sobą.

 

Symbolika roślin

Zieleń jest kolorem, który dominuje w ogrodzie japońskim, kwiaty powinny jedynie ją podkreślać. Dominującą kolorystyką roślin są biele, jasny róż i fiolet. Gustownie wyglądać będą lilie, chryzantemy, astry, lotosy, narcyzy, storczyki, zawilce czy peonie. Spośród kwitnących krzewów warto wybrać magnolie, wiśnie, jaśminowce i azalie japońskie. Kwiaty, również mają znaczenie symboliczne - oznaczają pory roku. Symbolem wiosny są azalie i kamelie, lata -  trzykrotki i kosaćce, jesieni - przebarwiające się klony palmowe. W ogrodzie japońskim ważne są też rośliny zimozielone, czyli bukszpany, ostrokrzewy, sosny drobnokwiatowe, japońskie oraz sosny czarne. Są one symbolami długowieczności.

Aranżacje

W ogrodzie japońskim ważne są dwa rodzaje aranżacji: tsukiyama i karesansui. Pierwsza z nich to ogród, w którym najważniejszą rolę odgrywa woda. Małe stawy są symbolem mórz i jezior, z kolei strumyki to rzeki. Miniaturowe pagórki i kamienie przypominają góry. Projektowanie są zwykle obok buddyjskich świątyń i wyróżniają się niezwykłą dbałością o szczegóły. Karesansui jest z kolei suchym ogrodem, na którego styl wpływ miała filozofia zen. To tu grabiony żwir oznacza morze, a kamienie to wyspy, zaś piasek jest falami uderzające o brzeg. Styl ten nardzo pasuje do nowoczesnych aranżacji z tego wzgledu jest on najbardziej popularny jako projekt nowoczesnego ogrodu otaczjacego futurystyczny budynek. To założenie zwykle budowane jest na terenach płaskich- jest to popularne rozwiązanie stosowane przy firmach, ambasadach lub modernistycznych willach.

 

"Tworzyć architekturę to znaczy zadawać sobie pytania (...) przybliżać się do własnych odpowiedzi"

© 2016 Portal architektoniczny. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme