• Warszawa
  • 290 282 722 222
  • contact@350th.org

Poradnik wspierają:

Wsparcie IT: www.q-seo.pl

Pomoc w wyborze paneli solarnych

 

Budowa domu energooszczędnego z całą pewnością wymaga od nas sporej wiedzy teoretycznej na temat nowoczesnych rozwiązań. Także kwestia ogrzewania domu z wykorzystaniem źródeł odnawialnej energii wydaje się być istotna. O tym czym kierować się przy wyborze kolektorów słonecznych porozmawiamy ze specjalistą z branży.

 

 

Podjęliśmy decyzję o montażu kolektorów. Czy może pan doradzić na co zatem zwrócić uwagę przy ich zakupie?

 

  • Najprościej rzecz ujmując powinniśmy zwrócić uwagę na jego trwałość, wydajność, powierzchnię czynną oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Takie uszkodzenia mogą spowodować między innymi pady śniegu czy drobinki pisaki, które przenoszą się wraz z wiatrem czy deszczem.

 

 

 

 

A czy to prawda, że instalacja solarna może dostarczać tyle samo energii i to niezależnie od pory roku?

 

  • Jeśli mam być szczery, to wątpię w taką możliwość. Przecież na zmiany intensywności promieniowania słonecznego w przeciągu całego roku nie mamy żadnego wpływu. Dlatego w sezonie zimowym narzekamy na niską wydajność takiej instalacji solarnej. Jeśli nie ma słońca, to oczywiście nie powstanie też energia. To oczywiście nie napawa optymizmem, ponieważ w konsekwencji to właśnie w sezonie zimowym, czyli grzewczym chcielibyśmy jak najwięcej oszczędzić na rachunkach. Niestety z naturą się nie wygra.

 

 

 

W takim razie może podzieli się Pan z nami informację, jak najlepiej ustawić kolektory słoneczne?

 

  • Przyjęło się, że najwydajniejsze będzie skierowanie kolektorów na stronę południową. Jest to dość oczywiste, w końcu umieszczenie paneli na północnej stronie lub w miejscu silnie zacienionym nie ma większego sensu. Z doświadczenia wiem, że najchętniej inwestorzy decydują się na zamontowanie kolektorów na dachach. To niestety często jest dużym ograniczeniem, zwłaszcza jeśli pojawiają się w nim okna. Istotny jest także kąt nachylenia, który w najbardziej optymalnym wariancie powinien wynosić 45 stopni.

 

 

 

 

Jaki typ kolektora jest najczęściej kupowany?

 

  • Na rynku szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się kolektory płaskie oraz rurowe próżniowe. Podstawową różnicą między nimi jest oczywiście budowa absorbera oraz sposób zabezpieczenia przed stratami ciepła.

"Tworzyć architekturę to znaczy zadawać sobie pytania (...) przybliżać się do własnych odpowiedzi"

© 2016 Portal architektoniczny. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme